sâmbătă, 19 septembrie 2009

Victorie giulesteana cu vicepresedintele in poarta

Dupa zece luni, vicepresedintele Rapidului, Razvan Lucescu, a coborat din nou in iarba la insistentele antrenorului Mircea Rednic, ramas fara portar inaintea meciului cu FC Arges din cauza accidentarilor lui Dolha si Curca. Tanarul conducator giulestean, legitimat de urgenta vineri la LPF, a purtat noroc echipei sale, care s-a impus greu, cu 1-0, printr-un gol venit cu trei minute inaintea fluierului final. Lucescu junior nu a avut prea mult de lucru intre buturile Rapidului, el intrebuintandu-se serios doar la faza din minutul 26, cand a rezolvat cu succes un duel unu la unu cu pitesteanul Tanasa. O data scapati de aceasta uriasa ocazie de gol a pitestenilor, giulestenii s-au aruncat asupra adversarilor, dominandu-i teritorial pana la finalul partidei. Insistenta cu care au atacat poarta lui Coman a dat roade abia in minutul 87, atunci cand fundasul Maftei a inscris unicul gol al intalnirii. Aceasta este prima reusita a tanarului jucator giulestean in cele 23 de meciuri bifate in Divizia A. La finalul jocului, tehnicianul Mircea Rednic i-a multumit acestuia, certandu-si totodata oamenii responsabili cu golul: "Am castigat greu, sunt ingrijorat pentru ca atacantii mei rateaza foarte, foarte des. Ma bucur insa ca am castigat pentru ca aveam o datorie fata de suporteri dupa infrangerea din Ghencea. Ma consider un antrenor norocos si, sincer, nu mai credeam in victorie". Antrenorul giulestenilor s-a aratat multumit de prestatia vicepresedintelui Lucescu, precizand ca il va avea in vedere si pentru meciurile care urmeaza. Ion Moldovan, aflat la debut pe banca tehnica a Argesului dupa demiterea lui Halagian, a declarat ca, in ciuda infrangerii, este multumit de prestatia noilor sai elevi. In tribunele stadionului s-au aflat tehnicianul lui Besiktas, Mircea Lucescu, fostii rapidisti Marius Sumudica si Danut Lupu, precum si reprezentanti ai cluburilor italiene Parma si Internazionale, invitati de firma ISM sa i